Narodowe Czytanie w Mieszku

W sobotę 5 września w całej Polsce odbyła się akcja „Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP. To już 9 edycja tej jakże ważnej społecznie akcji, która ma być inspiracją do kontaktu z wybitną literaturą. W tym roku Para Prezydencka zainicjowała czytanie dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

Również nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do tej akcji. W poniedziałek 7 września odbyło się wspólne czytanie dla klas 4-7. Wybrane fragmenty „Balladyny” odczytali chętni nauczyciele oraz uczniowie. W rolę Pustelnika wcielił się pan dyrektor Roman Mis, kwestie Goplany przeczytała pani Aleksandra Krotowska, a pani Anna Jasińska odegrała rolę Wdowy. Dialogi Kirkora, Aliny, Balladyny, Skierki i Chochlika oraz Grabca przypadły w udziale  wybranym uczniom z klasy VII.  Nad całością czuwała pani Edyta Łuszczewska, która przedstawiła zebranym ideę „Narodowego czytania” oraz wprowadziła w tematykę „Balladyny”.

Uczniowie z wielką uwagą wysłuchali różnych fragmentów dramatu. Mimo że momentami tekst był dla nich trudny, a słownictwo niezrozumiałe to znalazły się również sceny, które wywołały uśmiech na ich twarzach.

Mamy nadzieję, że akcja „Narodowe czytanie” na stałe zapisze się w kalendarzu Szkół Mieszko
i w następnym roku również wspólnie poczytamy- tym razem „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.