Sport

Judo to sport, który opiera się na ponadczasowych i uniwersalnych zasadach moralnych:

  • grzeczność,
  • odwaga,
  • uczciwość,
  • skromność,
  • opanowanie,
  • przyjaźń,
  • respekt dla przeciwnika.

 

Judo rozwija percepcję ciała w przestrzeni, uczy przyswajania otoczenia zarówno wizualnie, jak i fizycznie, poprawia koncentrację i równowagę psychiczną, pozwala na zdobycie samozaufania. Rozwija absolutnie i w sposób kompletny wszystkie partie mięśni, harmonizując psychikę z ciałem. Poznanie przeciwnika rozwija stronę racjonalną i jest niezbędnym czynnikiem w rozwoju emocjonalnym w otoczeniu (szkoła, rodzina, przyjaciele…).Jest sportem koedukacyjnym, który może być uprawiany przez chłopców i dziewczęta w każdym wieku, bez względu na warunki fizyczne. W wieku szkolnym judo jest szczególnie zalecane, ponieważ w harmonijny sposób rozwija umysł i ciało. Wspólny trening jest czynnikiem uspokajającym dla dzieci hiperaktywnych i jednocześnie pozwala otworzyć się na inne osoby dzieciom wstydliwym. Określony kod moralny uczy mierzenia się z przeciwnikiem w ściśle określonych ramach i poszanowaniu hierarchii, co jest tak ważnym czynnikiem w procesie wychowawczym. Niezbędną rzeczą w nauce judo jest to, że młody zawodnik na kolejnych etapach rozwoju zdobywa stopnie umiejętności i pasy, co jest ukonkretnieniem jego umiejętności. Jednakowy strój (kimono), zdobyte umiejętności, autorytet trenera, zmierzenie się z samym sobą i przeciwnikiem w ściśle określonych ramach i na ścisłych zasadach dają bardzo dobre wyniki wychowawcze.

W realizacji idei mini judo przyświeca nam zasada sportowej zabawy. Treningi są nastawione głównie na ćwiczenia ogólnorozwojowe. Ćwiczenia bazują na podstawowych elementach z zakresu judo i gimnastyki. Celem zajęć jest uodpornienie dzieci na kontakt cielesny z innymi dziećmi. Jest tu dużo przepychania, przeciągania, wypychania, turlania. Już po kilku treningach rodzice widzą pozytywne efekty. Dzieci nabierają odporności na ból, przestają się przejmować zderzeniem z innym dzieckiem. Mata do judo, na której trenują, ma specjalnie dobraną twardość, jest sprężysta, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Podczas zajęć, oprócz zabawy, dzieci uczą się podstawowych elementów judo, głównie techniki padania. Trenerzy uczą, jak ułożyć ciało czy jak chronić głowę podczas upadków. Treningi to także ogromna ilość ćwiczeń ogólnorozwojowych, pobudzających wszystkie partie mięśni. Duża ilość zabaw z czołganiem, pełzaniem czy chodzeniem na czworaka wpływa na wzmocnienie wszystkich mięśni szkieletowych, które są odpowiedzialne za prawidłową sylwetkę. Wiele dyscyplin sportu poprzez swój trening prowadzi do rozwoju tylko niektórych partii mięśniowych. Judo to rozwój równomierny.

W okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym to najlepsza gimnastyka korekcyjna. Od pierwszych treningów równolegle z nauką padów uczymy dzieci podstawowych elementów z gimnastyki: przewroty, przerzuty, mostki itp. Poza umiejętnościami technicznymi oraz przygotowaniem sprawnościowym dużą wagę przywiązujemy do kształtowania strony psychicznej. Takie cechy wolicjonalne, jak: wiara w osiągnięcie sukcesu, nieustępliwość w dążeniu do celu, cierpliwość, poczucie obowiązku, to cechy charakteryzujące adeptów judo.

Zajęcia w grupach mini judo są wspaniałym przygotowaniem do uprawiania każdej dyscypliny sportu, a także receptą na wychowanie dzieci zdrowych i silnych– zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jak wspaniale bawią się dzieci mogą osądzić rodzice, którym zwykle ogromną przyjemność sprawia obserwowanie zajęć.

W późniejszym wieku, po okresie treningu ogólnego, osoby chcące kontynuować treningi judo obejmowane są szkoleniem sportowym i przechodzą do grup zawodniczych. W zależności od wieku i stopnia zaawansowania zawodników treningi odbywają się 3-5 razy w tygodniu i trwają 90-120 minut. Treningi w tym okresie nabierają bardziej charakteru treningów technicznych. Sukcesywnie zabawy są zastępowane ćwiczeniami kształtującymi wszystkie cechy motoryczne i ćwiczeniami technicznymi. Młodzi judocy zaczynają podczas treningów odkrywać uroki sportu profesjonalnego. Powoli są wprowadzani do rywalizacji sportowej.

Judo jest jedną z najbardziej ogólnorozwojowych dyscyplin sportu, której uprawianie prowadzi do bardzo wysokiego poziomu sprawności fizycznej. Jest to sport rozwijający równomiernie wszystkie partie mięśni – w przeciwieństwie do sportów tzw. jednostronnych, jak: tenis, szermierka, rzuty lekkoatletyczne itp. Symetryczny i systematyczny rozwój mięśni prowadzi do korekcji wad postawy. Bardzo duży procent treningu judo stanowią ćwiczenia z gimnastyki i akrobatyki. Jedną z najważniejszych umiejętności, jaką w treningu judo przyswajają sobie zawodnicy, jest umiejętność bezpiecznego upadania, co niejednokrotnie może się przydać w życiu każdego z nas. Rozwój fizyczny i psychiczny poprzez judo doceniany jest w wysoko rozwiniętych krajach. We Francji uprawianie tego sportu jest szkolnym obowiązkiem. Przekłada się to na sukcesy w wielu innych dziedzinach.

Ogromnie ważnym aspektem judo jest tzw. wychowanie poprzez sport. Wszyscy ćwiczący, bez względu na wiek, muszą podporządkować się panującej dyscyplinie. Wyrabianie w dzieciach poczucia odpowiedzialności za swoje czyny, punktualności i systematyczności w chodzeniu na zajęcia kształtuje podstawowe (jakże ważne) cechy charakteru. Judo jest sportem uczącym uczciwości i solidności. Jest to sport indywidualny, a nie drużynowy. Niedokładne wykonywanie ćwiczeń, oszukiwanie podczas gier czy zabaw, brak dyscypliny to wady, które są obnażane natychmiast.

Zajęcia mini judo są prowadzone przez wysoko wykwalifikowanych trenerów mających bogate doświadczenie w pracy z małymi dziećmi. Poziom trudności ćwiczeń dopasowany będzie do indywidualnych możliwości każdego dziecka, a zajęcia poprzedzone zostaną konsultacjami lekarskimi  

« Wróć do poprzedniej strony
Strona może wykorzystywać informacje zapisywane za pomocą plików cookies. Więcej informacji