Godło RP Prywatne Liceum Ogólnokształcące MIESZKO w Poznaniu
LO Mieszko Logo

W sobotę 5 września w całej Polsce odbyła się akcja „Narodowe Czytanie” pod patronatem Prezydenta RP. To już 9 edycja tej jakże ważnej społecznie akcji, która ma być inspiracją do kontaktu z wybitną literaturą. W tym roku Para Prezydencka zainicjowała czytanie dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”.

Również nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do tej akcji. W poniedziałek 7 września odbyło się wspólne czytanie. Wybrane fragmenty „Balladyny” odczytali chętni nauczyciele oraz uczniowie. W rolę Pustelnika wcielił się pan dyrektor SP Mieszko – Roman Mis, kwestie Goplany przeczytała pani Aleksandra Krotowska, a pani Anna Jasińska odegrała rolę Wdowy. Dialogi Kirkora, Aliny, Balladyny, Skierki i Chochlika oraz Grabca przypadły w udziale  wybranym uczniom z klas pierwszej i drugiej.  Nad całością czuwała pani Edyta Łuszczewska, która przedstawiła zebranym ideę „Narodowego Czytania” oraz wprowadziła w tematykę „Balladyny”.

Uczniowie z wielkim skupieniem wysłuchali różnych fragmentów dramatu, który
w większości już doskonale znali, gdyż „Balladyna” należy do jednych z najpopularniejszych dzieł Juliusza Słowackiego,  a ponadto jest w kanonie lektur dla szkoły podstawowej.   Mamy nadzieję, że akcja „Narodowe czytanie” na stałe zapisze się w kalendarzu Szkół Mieszko
i w następnym roku również wspólnie poczytamy- tym razem „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.