Uczniowie naszego Liceum w dniu 2 czerwca br. wzięli udział w zajęciach poświęconych problemom robotyzacji wojny pod hasłem „Robotyzacja wojny. Etyka – Technika – Autonomia” organizowanych w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przez Wydział Filozoficzny UAM.

W pierwszej części spotkania uczestnicy mieli możliwość wysłuchania bardzo ciekawego wykładu dra Mariusza Szynkiewicza na temat trendów w rozwoju nowoczesnych technik militarnych, ze szczególnym uwzględnieniem niepokojącego trendu autonomizacji uzbrojenia, który budzi duże wątpliwości i obawy o charakterze etycznym, np. dotyczące kwestii odpowiedzialności za skutki użycia autonomicznej broni działającej bez bezpośredniej kontroli i nadzoru człowieka. Dr Mariusz Szynkiewicz omówił wiele przykładów autonomicznej broni aktualnie używanej w działaniach wojennych — np. podczas wojny na Ukrainie, a także przedstawił możliwe konsekwencje stosowania tego rodzaju technologii obecnie, i w dającej się przewidzieć przyszłości, gdy technologia będzie bardziej rozwinięta.

W drugiej części zajęć uczniowie, pracując w grupach, szukali argumentów za i przeciw używaniu broni autonomicznej. Na zakończenie argumenty zaproponowane przez uczniów zostały porównane z argumentami sformułowanymi przez grupę światowej sławy ekspertów. Okazało się, że niektóre z argumentów zaprezentowanych przez uczniów były podobne do tych, które zaproponowali eksperci, natomiast pojawiły się także oryginalne, zupełnie nowe pomysły młodzieży, niemające swoich odpowiedników w argumentacji ekspertów.

Zajęcia odbywały się w nowoczesnej sali konferencyjnej budynku Wydziału Filozoficznego UAM i bardzo się podobały uczniom Liceum Mieszko, którzy uważnie słuchali wykładu i z zaangażowaniem dyskutowali w grupach.